Ciągły rozwój usług bankowych oferowanych poprzez sieci internetowe pociąga za sobą liczne wyzwania związane z bezpieczeństwem oferowanych usług. Można też przyjąć, że przestępcy w pewien sposób wykorzystują nowe technologie i są o krok przed użytkownikami tych usług czekając tylko na popełniony przez nich błąd. Co prawda sektor bankowy jest doskonale przygotowany na tego rodzaju zagrożenia wykorzystując do tego szereg firm związanych z cyberbezpieczeństwem sieci, jednakże po drugiej stronie pozostaje odbiorca tych rozwiązań często konsument dostający do ręki nowoczesne urządzenie mobilne czy aplikację, poprzez którą łączy się ze swoim kontem bankowym dokonując na nim różnych operacji. W tym artykule pokrótce przybliżone zostanie, w jaki sposób można zapobiec zagrożeniom związanym z korzystaniem z usług sektora bankowego oraz co jest wymagane przez te instytucje, aby można było w bezpieczny sposób korzystać z oferowanych przez nie usług.
W pierwszej kolejności należy zauważyć, że żaden program antywirusowy nie zastąpi człowieka, który w każdym etapie połączenia z kontem powinien mieć świadomość ataku ze strony cyberprzestępcy. Tutaj należy zwrócić również szczególną uwagę, że takim przestępcą nie musi być człowiek, może to być np. wirus czy złośliwe oprogramowanie, które zainfekowało nasz komputer czy też telefon. Dlatego na tym etapie wymagane przez większość instytucji bankowych jest wskazanie, aby podczas połączenia używać oryginalnego oprogramowania, a zarazem posiadać aktualny program antywirusowy. Dobrym rozwiązaniem jest również, aby co jakiś czas przeskanować urządzenie czy przypadkiem nie znajduje się na nim złośliwe oprogramowanie. Dość istotnym czynnikiem związanym z bankowością internetową są odpowiednie hasła i loginy dostępowe do konta. W instytucjach bankowych na różny sposób jest dokonywana autoryzacja konta podczas wykonywanej operacji, dlatego warto swoje kody trzymać w bezpiecznym miejscu, a w przypadku autoryzacji poprzez sms właściwie zwracać uwagę na nadawcę wiadomości z kodem.
Kolejnym istotnym zagrożeniem, z jakim możemy się spotkać w sieci internetowej jest po prostu podmiana strony, na którą wchodzimy. Zatem za każdym razem należy zwracać uwagę na prawidłowy adres strony internetowej oraz czy z boku adresu pojawia się odpowiedni protokół szyfrowania połączenia. Czasem takie podszywanie przenosi się również do świata realnego i często słyszymy w mediach informację, że dane zostały wyłudzone poprzez sieć telefoniczną, gdzie również powinniśmy mieć na względzie określoną ostrożność, co do tożsamości osoby po drugiej stronie słuchawki.
Korzystając z usług bankowości elektronicznej powinniśmy, zatem ustawić dość niepowtarzalne hasło, które powinno być unikatowe i nie należy go używać do innych serwisów internetowych czy do swojej poczty, gdyż włamanie może się wiązać z przejęciem również konta do korespondencji. Ważnym aspektem jest używanie również bezpiecznego połączenia sieci Wi-Fi. Dość często takich połączeń dokonujemy w otwartym połączeniu, które jest dostępne np. w hotelu czy kawiarni, zatem podczas takiego połączenia należy rozważyć przejście na połączenie przy pomocy protokołu szyfrowania. Bankowość internetowa to również stosowanie różnego rodzaju kart płatniczych czy urządzeń telefonicznych. Należy w takim przypadku, jeśli chcemy mieć pewność, że nie stracimy wszystkiego ustanowić na kartach limity, a zarazem szczególną uwagę zwracać na naszą kartę czy przypadkiem nie będzie ona w jakiś sposób skopiowana.
Końcowo podchodząc do bezpieczeństwa usług bankowych należy zauważyć, że to my jednak jesteśmy jednym z najsłabszych elementów zabezpieczenia. Należy również zwrócić szczególną uwagę na swoje urządzenie mobilne, gdyż często oddajemy je np. swojemu dziecku a z naszej wygody mamy wszystkie aplikacje otwarte czy to pocztę czy aplikację bankową i podpięte do niej karty kredytowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, że nasze dziecko otrzyma w grze link niewiadomego pochodzenia a przez to uruchomi subskrypcję w grze, o której dowiemy się po pewnym czasie, gdy ściągnie już istotną kwotę z naszego konta.