Alternatywne wyszukiwarki zapewniające prywatność

Chociaż sytuacji tej nie można określić mianem monopolu, w związku z zarzutami stosowania praktyk anty-konkurencyjnych i nadużywania pozycji dominującej Google, kilka rządów (zwłaszcza w Europie) rozważa aktualizację przepisów w celu umożliwienia mniejszym firmom konkurowania z technologicznymi gigantami.

To wraz z masowymi skandalami związanymi ze śledzeniem, naruszeniami danych i nieprzejrzystymi praktykami, pozwoliło na pojawienie się alternatywnych silników wyszukiwania treści w internecie, które obiecują większą prywatność i wyniki, na które nie mają takiego wpływu względy handlowe i reklamowe, tak jak w przypadku Google i Microsoft Bing.

Większość alternatyw jest nieznana ogółowi społeczeństwa, ale istnieją. Ich wpływ na globalne poszukiwania jest nadal minimalny, a ich wyniki w niektórych przypadkach mogą nie być tak dokładne jak te oferowane przez Google, ale ich skupienie na większej prywatności i neutralności w czasach, gdy wartość tych aspektów rośnie, doprowadziło do znacznego wzrostu ich wykorzystania. Przedstawiamy Państwu pięć najciekawszych alternatywnych wyszukiwarek.

DuckDuckGo

Najciekawszą z alternatywnych wyszukiwarek jest ta wyszukiwarka open source, które stawia na prywatność jako główną cechę i w jest domyślną wyszukiwarką w przeglądarce TOR. Jej wykorzystanie znacznie wzrosło w ostatnich kilku kwartałach.

Ta wyszukiwarka nie sprzedaje żadnych danych osobowych, ponieważ nigdy ich nie przechowuje. DuckDuckGo wyświetla reklamy (linki sponsorowane) związane z tematem, który użytkownik właśnie wprowadził na pasku wyszukiwania, ale bez śledzenia aktywności lub generowania jakiegokolwiek profilu użytkownika. Wyniki są uproszczone za pomocą konkretnych metadanych, co pozwala na wybór kraju pochodzenia, aby uzyskać wyniki bardziej zgodne z tym, czego szukasz.

Startpage

System który pochodzi z Holandii dla tych, którzy szukają wyszukiwarki bardziej w wyglądzie przypominające Google, ale działającej inaczej. Startpage zapewnia prywatność dzięki funkcji „Anonimowa zakładka”, która działa równolegle z wszelkimi wynikami wyszukiwania. Silnik kieruje ruch przez serwer proxy, więc nigdy nie ujawni Twojej tożsamości na stronach internetowych. Dzięki temu Startpage jest jedną z najlepszych dostępnych anonimowych wyszukiwarek. Silnik ten dba również o rekomendacje dotyczące wyszukiwania. Wyszukiwarka będzie rekomendować wyszukiwanie terminów w oparciu o to, czego szukają inni ludzie.

Qwant

Wyszukiwarka rozwijana we Francji (z serwerami w Europie i zgodnie z europejskimi standardami), która stała się drugą najpopularniejszą z alternatywnych wyszukiwarek i z pewnością najbardziej kompletną. Posiada usługi wyszukiwania muzyki, mapy i potężny, dobrze zorganizowany dział wiadomości, który konkuruje w jakości z ofertą Google.

Niektóre z jej funkcji wymagają jednak uzyskania informacji o lokalizacji lub danych osobowych użytkownika. Oznacza to, że nie jest to idealny wybór dla osób, które chcą mieć maksymalną prywatność, choć należy zauważyć, że nie przechowuje on historii wyszukiwania. Jeśli nie masz nic przeciwko odrobinie dodatkowego śledzenia w zamian za kilka dodatkowych funkcji – Qwant wypełnia niszę, nie sprzedając Twoich danych.