Najpopularniejsze obecnie języki programowania

Java

Od momentu jej powstania w połowie lat 90. Java zawsze należała do najpopularniejszych języków programowania, a 30 lat później nadal jest wiodącym językiem programowania. Java jest w rzeczywistości językiem natywnym Androida, najczęściej używanej platformy mobilnej na świecie.

Jedną z jej głównych cech jest to, może działać na prawie każdym systemie. Jest również bardzo skalowalna, co sprawia, że jest popularna wśród dużych przedsiębiorstw i start-upów. Jest to język statyczny, więc jest szybki i łatwy do utrzymania, z niewielką ilością błędów. J

Python

Python został wprowadzony na rynek w 1991 roku i potrzebował sporo czasu, aby zdobyć zwolenników. Jednak w ostatnich latach rozwinął się w dużej mierze dzięki możliwościom w zakresie uczenia maszynowego, nauki o danych i sztucznej inteligencji. Dedykowany artykuł o tym popularnym języku programowania znajdziesz tutaj: https://e-gracz.pl/python-najpopularniejszy-jezyk-programowania

Jest to wysokopoziomowy język programowania używany do tworzenia wszelkiego rodzaju aplikacji. Znajduje zastosowanie w tworzeniu aplikacji internetowych, analizie danych i tworzeniu algorytmów. Ma łatwą w użyciu składnię i skupia się na czytelności i prostocie kodu, co czyni go idealnym kandydatem dla początkujących programistów, zwłaszcza tych, którzy dążą do kariery w sztucznej inteligencji, big data, robotyce lub cyberbezpieczeństwie.

C/C++

Chociaż nie jest to najłatwiejszy język programowania dla początkującego, C++ ma fundamentalne znaczenie w wielu dziedzinach: na przykład niektóre systemy operacyjne są zbudowane w tym języku i można go znaleźć w wielu różnych programach, takich jak przeglądarki internetowe, systemy dystrybucji, oprogramowanie baz danych lub gry wideo.

Swift

Ten język pozwala na publikację aplikacji w AppStore, więc jeśli chcesz zaistnieć na tym rynku powinieneś zacząć od nauki Swifta. Jest to język programowania dla systemu iOS i został stworzony przez samo Apple. Powstał jako alternatywa dla Objective-C i charakteryzuje się tym, że jest jasny i zwięzły, dzięki czemu zmniejsza liczbę błędów w programach i pomaga mieć bardziej precyzyjną składnię.

PHP

Kolejny popularny język programowania do tworzenia stron internetowych typu back-end. Duże firmy, takie jak Facebook, Yahoo, Wikipedia, Slack czy Spotify, używają go, ponieważ jest to jeden z języków, które „rządzą” w sieci, zarówno ze względu na jego wewnętrzne cechy, jak i na frameworki, które pozwalają na bardziej precyzyjny rozwój.