HDD kontra SSD – o co chodzi?

Od kilkunastu lat na rynku sprzętu elektronicznego istnieje konkurencja dla tradycyjnych dysków twardych. Chodzi o pamięć SSD (Solid State Drive). Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika nie widać między nimi ogromnej różnicy, jednak to dwa zupełnie różne urządzenia.

Różnice techniczne

W zasadzie jedyną wspólną cechą jest zastosowanie: nieulotne przechowywanie informacji.
Zasada działania SSD przypomina nośniki typu pen drive, czyli oparta jest na bramkach logicznych. Starszy typ, czyli twarde dyski (pamięć HDD), polega na domenach magnetycznych. Najważniejszą praktyczną różnicą jest brak części ruchomych w SSD. Dzięki temu ich działanie jest cichsze oraz są odporniejsze na wstrząsy. Mają też lepsze parametry czasu dostępu, co oznacza po prostu szybszy zapis i odczyt danych. Podstawową przewagą HDD jest niższa cena oraz lepsza żywotność.

Który typ jest lepszy?

Już kilka lat temu jasne stało się, że niepowstrzymany postęp spowoduje spadek cen SSD. Tak faktycznie się stało: rozwój technologiczny i masowa produkcja sprawiły, że dyski HDD coraz rzadziej są montowane w nowych komputerach. Jednak nie odchodzą one jeszcze całkiem do lamusa. Znalazły zastosowanie w serwerowniach i centrach danych. Są to miejsca, gdzie przechowuje się tysiące razy więcej informacji, niż na przeciętnym laptopie. Właśnie tam znajdują się dane, przechowywane w chmurze oraz witryny WWW. Rozwój Internetu wymusza powiększanie zasobów pamięci serwerów, dlatego właśnie w nich dyski twarde wciąż często mają przewagę ze względu na niski koszt. Jest jednak prawdopodobne, że w ciągu nadchodzących lat technologia HDD stopniowo zaniknie, podobnie jak płyty CD czy odtwarzacze mp3.

One thought on “HDD kontra SSD – o co chodzi?

Comments are closed.