Frontend developer- czyli programista przyszłości

Ogłoszeń o pracę dotyczących programistów czy też innych, wykwalifikowanych pracowników działów informatycznych, jest w internecie coraz więcej. Nic dziwnego, w końcu branża It to niezwykle prężnie rozwijający się segment światowej gospodarki.
Postępująca cyfryzacja generuje każdego roku, mnóstwo nowych miejsc zatrudnienia, które ostatecznie należy odpowiednio zagospodarować. Najczęściej można natknąć się na oferty pracy skierowane do ux designerów, różnej maści analityków internetowych oraz tzw. Frontend developerów. Czym trudni się przedstawiciej tej profesji oraz jak nim zostać, a także na jak wysokie wynagrodzenie może liczyć? O tym wszystkim poniżej.

Frontend- developer. Czyli programista „frontowy”

Frontend developer to programista, który porusza się głównie w środowisku html, css oraz języka javascript. W odróżnieniu od Backend developera, który odpowiada zazwyczaj za wnętrze aplikacji, „frontowcy” skupiają się na widzialnym i bezpośrednio użytkowanym przez internautę, interfejsie strony.
Innymi słowy, ich zadaniem jest odpowiednie zaprogramowanie części strony, bezpośrednio przeznaczonej do interakcji z klientem. Stąd też Front lend developer powinien wiedzieć co nieco o warsztacie UX/UI designera, który to dba o przejrzystość i intuicyjność całego projektu związanego z daną aplikacją czy też usługą cyfrową.
Co więcej, często zdarza się, że wśród ofert pracy skierowanych do „frontowców” można odnaleźć te, w ramach których od kandydata oczekuje się znajomości przynajmniej jednego narzędzia graficznego.
Oczywiście działa to również w drugą stronę. Firmy poszukują specjalistów UX/UI z praktyczną znajomością języków programowania. Nie jest to regułą ale bez wątpienia zdarza się dosyć często.

Studia informatyczne kontra kursy- czyli klasyczny dylemat aspirującego programisty

Od razu warto zaznaczyć, że aby podjąć pracę programisty, studia informatyczne nie są w ogóle potrzebne. Oczywiście w w przypadku niektórych pozycji w branży It, wykształconie wyższa wciąż brane jest pod uwagę. Nie jest jednak tak istotne jak kiedyś. I co najważniejsze, nie determinuje ono całokształtu naszej kariery, a zwłaszcza ścieżki przeznaczonej dla segmentu informatyki, zwanej programistyką.
Wiele osób z pewnością złapie się za głowę i wykrzyczy w zdziwieniu „ale jak to”. Gdzie w takim razie zgłębić tajniki tej skądinąd trudnej sztuki programowania? Odpowiedź jest bardzo prosta- na kursach oraz w domu.
Tak. Zainteresowani tematem, coraz częściej kierują swoją uwagę w stronę internetowych kursów, zarówno tych płatnych jak i tych zupełnie darmowych. Za wyborem takiej ścieżki przemawia przynajmniej kilka solidnych argumentów.
Po pierwsze, kursy skupiają się na wąskim wycinku informatyki jakim jest programowanie, a w tym przypadku języki niezbędne w pracy Frontend developera. Żaden dodatkowy balast w postaci pogłębionej znajomości hardware, jak dzieję się to w przypadku studiów, nie jest tutaj uwzględniony, co czyni ten system nauki, bardziej dogodną opcją dla wielu praktykantów.
Drugi argument wiąże się bezpośrednio pierwszym i z czasem, którego mamy dzisiaj coraz mniej. Kursy trwają stosunkowo krótko. Można zatem szybciej nauczyć się podstaw niezbędnych do zbudowania własnego portfolio i skrócić dystans dzielący nas od rozpoczęcia pierwszej pracy.
Warto pamiętać, że programowania można nauczyć się również samemu, korzystając z odpowiednich źródeł- zwłaszcza internetowych-potencjalny kandydat na stanowisko Frontend developera, może zyskać solidną dawkę niezbędnej wiedzy, zarówno tej praktycznej jak i teoretycznej.
Wracając na chwilę do edukacji wyższej, nie sposób nie wspomnieć, że informatyka to wciąż jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków, a więc kilka lat, które poświęcimy na uzyskanie dyplomu bez wątpienia zaowocują w naszym życiu czymś dobrym.

Ile zarabia Frontend developer?

Mediana zarobków w branży It wynosi obecnie około 12 000 zł. Podana stawka dotyczy ogólnych trendów, bez podziału na poszczególne specjalizację.
Zarobki Frontend developerów w zależności od posiadanego doświadczenia mieszczą się w przedziale od około 5500 zł do nawet 14 000. Jak można się domyślić, największe stawki przypadają w udziale programistom z największym stażem, którzy dysponują tym samym, największym doświadczeniem w branży.
Według oficjalnych danych, najlepiej opłacani są specjaliści posługujący się systemem Angular, React oraz Java. Programiści, którzy posiadają umiejętności posługiwania się frameworkiem Angular mogą uzyskać nawet do 15 000 dochodu.
Jak widać poziom płac w świecie komputerowych skryptów, jest przynajmniej bardzo dobry i co najważniejsze, z roku na rok poziom ten będzie najprawdopodobniej wzrastał.

Podsumownie

Świat technologii informacyjnej pozostaje od kilku lat miejscem, w którym poziom zarobków, może przyprawić co niektórych o solidny zawrót głowy. Nic więc dziwnego, że coraz większa resza młodych ludzi, próbuje swoich sił w tej właśnie branży.
Jedną z ofert, która bez wątpienia kusi perspektywą dobrych płac, dając przy tym szansę na satysfakcjonujący rozwój jest zawód Frontend – developera. Czyli programisty odpowiedzialnego za przekucie kodu w estetycznie nienaganny i przyjazny dla użytkownika interfejs strony.
Aby podjąć się tej profesji, potencjalny kandydat nie musi kończyć specjalistycznego kierunku. Wystarczy chęć do nauki, kurs bądź też samodzielna praktyka i oczywiście odrobinę samozaparcia.