Wymagania dotyczące przesyłania muzyki do Spotify

Szwedzki Spotify to jedna z najpopularniejszych aplikacji do słuchania muzyki, pozwalająca na wyszukiwanie albumów, artystów czy tworzenie playlist. To także doskonała okazja biznesowa dla twórców. W tym poście pokażemy Ci, dodać muzykę do Spotify, abyś mógł następnie zmonetyzować swoją muzykę na Spotify i krok po kroku, zamienić ją w nowe źródło dochodu.

Wymagania dotyczące przesyłania muzyki do Spotify

Z ponad 160 milionami użytkowników, Spotify jest największą na świecie platformą muzyczną (o największych platformach streamingowych przeczytasz tutaj) . Jego algorytm, który pozwala na znalezienie muzyki dla wszystkich gustów, jest potężnym wyznacznikiem trendów. Wielu muzyków osiągnęło sukces, wrzucając swoje utwory na tę platformę. Spotify ma pewne podstawowe wymagania dotyczące dodawania swojej muzyki, których głównymi celami są utrzymanie jakości i uniknięcie piractwa. Istnieją dwa rodzaje wymagań: techniczne i prawne.

Wymagania techniczne są w zasadzie dwa:

  • Muzyka musi mieć prędkość 320 kb/s: jest to standardowa prędkość.
  • Format muzyki musi być zgodny ze Spotify: najczęściej używany to mp3, choć platforma akceptuje również mp4 i m4p (Spotify powiadomi Cię o wszelkich problemach z kompatybilnością).

Wymagania prawne są następujące:

Musisz mieć dystrybutora: jest on odpowiedzialny za umieszczenie Twojej muzyki na platformie i wypłacanie Ci tantiem. Jeśli masz wytwórnię płytową, to prawdopodobnie ma już dystrybutora. Istnieją płatni dystrybutorzy, jak Tunecore czy CDBaby, oraz darmowi, jak RouteNote. Jeśli jesteś twórcą coveru, musisz mieć zgodę autorów piosenki.

Ile Spotify płaci za odtworzenia?

Przyznajmy, że nie płaci fortuny. Pamiętaj, że przede wszystkim jest to najlepsza wizytówka do zaprezentowania swojej pracy, więc zyski przyjdą, jeśli odniesiesz sukces. W przybliżeniu, każdy milion odtworzeń da Ci około 4,300$.

Jak generować dochody słuchając muzyki na Spotify

Nie tylko twórcy muzyki mają możliwość zarabiania za pomocą szwedzkiej platformy. Choć kwota, którą możesz zmonetyzować nie jest wygórowana, to może być więcej niż wystarczająca, aby opłacić konto Premium.

Oto najpopularniejsze sposoby, w jakie można zarabiać za pomocą Spotify:

Płatności za dodawanie utworów do listy odtwarzania: Kluczem do zarabiania pieniędzy tą metodą jest to, że Twoja lista odtwarzania ma dużą liczbę słuchaczy w ciągu miesiąca. Po osiągnięciu tego celu wystarczy skontaktować się z artystami i zaoferować im możliwość dodania ich utworów do swojej playlisty. Każda piosenka może zarobić od 5 do 10 dolarów.