Zalety procesorów AMD.
Bez wątpienia najbardziej interesujący jest doskonały stosunek ceny do wydajności jaki oferują. Ponadto, procesory te oferują fantastyczne wrażenia z każdej aplikacji, w tym z gier.
Kolejną ich główną zaletą są temperatury pracy, które są bardzo stabilne, co pozwala nam na bezproblemowe korzystanie z nich nawet z najbardziej podstawowymi systemami chłodzenia. Nawet Ryzen 9 3900X, który ma 12 rdzeni i 24 wątków, działa bez problemów z systemem chłodzenia Wraith RGB, a jedynym prawdziwym wyjątkiem od tej reguły jest Ryzen 9 3950X. Bestia, która posiada 16 rdzeni i 32 wątków.
Zużycie procesorów AMD jest również znacznie niższe. Możemy bez wysiłku zmienić częstotliwości pracy procesorów, poprzez narzędzie Ryzen Master, bez konieczności inwestowania dużych pieniędzy w zakup wysokiej klasy płyty głównej, ponieważ płyta B350 i wyższe modele już obsługują zmiany częstotliwości.
Wady procesorów AMD.
Najbardziej istotna jest ich niższa wydajność w aplikacjach jednowątkowych, ponieważ ich częstotliwości pracy nie są tak wysokie jak te, które występują w procesorach Intel. To nie jest poważna sprawa, ponieważ rekompensują one lepszą wartością, chyba że szukasz maksymalnej wydajności w grach.
Są one w większym stopniu zależne od szybkości pamięci komputera aby mogły w pełni rozwinąć swój potencjał, musimy dążyć do równowagi między częstotliwościami i opóźnieniami, dbając ponadto o to aby cena nie poszybowała w górę. Ich wartość na rynku wtórnym jest znacznie niższa. Na przykład procesory Ryzen 7 1700, które pojawiły się na rynku z ceną 1600 złotych, można teraz znaleźć za około 450 złotych.
Intel już dawno nie jest firmą wyprzedzającą konkurentów. Nie twierdzę że AMD jest lepsze bo sam korzystam z rozwiązań Intelowskich, no ale…